• S františkánom o Františkovi

     • Už tretí rok funguje v našej škole záujmový útvar Poznávanie a ochrana prírody, v ktorom sa žiaci môžu dozvedieť mnoho nových informácii z oblasti ochrany prírody nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Nie je to len klasické získavanie vedomostí, ale žiaci vďaka rôznym dokumentárnym filmom, hrám a aj samotnému zážitkovému učeniu, či pobytu v teréne, objavujú a spoznávajú tajomný svet prírody. Počas prvých hodín sa žiaci dozvedeli, ktorý patrón si ich, ako začínajúcich ochranárov, zoberie pod svoju ochranu. Nie je to nik iný ako sv. František z Assisi. Venovali sme mu niekoľko hodín, kde sme poznávali jeho život, rozprávali si mnohé príbehy z jeho života a neraz sme navštívili aj školskú kaplnku.

      Keďže sa hovorí, že lepšie je raz vidieť ako stokrát počuť, svojou návštevou nás poctil sám františkán páter Gabriel, ktorý pôsobí v Kostole sv. Jozefa v Prešove. Páter Gabriel prišiel autobusom, na sebe mal hnedý habit a veľmi sa na žiakov tešil. Tí ho hneď po príchode začali zasypávať otázkami a zvedavými pohľadmi. Páter Gabriel sa najprv predstavil, povedal pár slov o sebe a potom prišli na rad deti. Následne rozprával o svätom Františkovi, o jeho stretnutí s vlkom z Gubbia, o Františkovej láske k stvorenstvu, no nezabudol žiakov aj poučiť o tom, ako by sa mali k prírode správať a prečo by tak mali robiť. Samotnú besedu sme neukončili inak ako vďakou a modlitbou v našej kaplnke.

      A čo na besedu hovoria samotní účastníci?

      “Dozvedela som sa zaujímavé veci. Bola to zábava, veľmi ma to bavilo. Dozvedela som sa, že sv. František z Assisi mal stigmy a že mal rozdelenú záhradu na dve časti - na upravenú a na voľne rastúcu.”  (Alžbeta)

      “Páčilo sa mi, ako veľmi mal sv. František rád prírodu a deti.” (Matúš)

      “Na františkánoch sa mi páči, že pomáhajú, sú milí, pekne rozprávajú a nosia oblečenie a chápu deti.” (Radovan)

      “Páter Gabriel veľmi zaujímavo rozprával. Bolo super počúvať ho.”

      “Dozvedel som sa nové veci. Zistil som, že život sv. Františka z Assisi je zaujímavý. Dozvedel som sa mnoho zaujímavosti z jeho života.” (Matej)

      “Páči sa mi, ako sa františkáni starajú o chorých.” (Richard)

      “Najviac sa mi páčilo ako sa páter Gabriel pekne predstavil a ako zaujímavo rozprával.”

     • Biela pastelka

     • Ako každý rok, aj tohto roku sa uskutočnila celoslovenská verejná zbierka „Biela pastelka“. Výnos verejnej zbierky Biela pastelka je určený na pomoc tým, ktorí stratili zrak a snažia sa s touto ťažkou situáciou vyrovnať. Ročne Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska poskytne služby viac ako 3 000 klientom vo všetkých krajoch SR. Ide napríklad o bezpečnú chôdzu s bielou palicou, čítanie a písanie Braillovho písma a sebaobslužné činnosti – varenie, upratovanie, osobná hygiena či komunikačné zručnosti. Do tejto zbierky sa zapojili aj žiaci našej školy. Aj vďaka nášmu príspevku sa v Prešovskom kraji podarilo vyzbierať sumu 25 124,26 €.

     • ENVIROKÚTIK

     • Oznamujeme žiakom a rodičom, že aj v tomto školskom roku sa naša škola zapája do rôznych environmentálnych projektov, ktorých cieľom je minimalizovať odpad. Prvým krokom k dosiahnutiu tohto cieľa je správna separácia a následná recyklácia, ktorá dáva veciam druhú šancu, no predovšetkým šetrí prírodné suroviny a chráni životné prostredie. Zapojili sme sa opäť do nového ročníka súťaže, ktorá sa týka zberu tetrapakov a hliníkových viečok SABI, zbierame použité batérie, drobné nefunkčné elektrospotrebiče (fény, hriankovače, mixéry...) a tonery. Zberom plastových vrchnákov sa snažíme pomáhať ľuďom so zdravotným znevýhodnením.  Ďakujeme!

     • Sviečka za nenarodené deti

     • V piatok 18.októbra 2019 sa aj naša škola zapojí do verejnej zbierky Sviečka za nenarodené deti. Kúpou sviečky podporíme aktivity Fóra života v oblasti ochrany života. V ponuke budú dva druhy sviečok - malá v plastovom obale (1 €) a veľká v sklenenej nádobe (4 €). Ďakujeme za Vašu pomoc a priazeň. 

     • Jesenný festival 2019

     • V sobotu 5.októbra 2019 sa v centre nášho mesta opäť konal Jesenný festival - festival farieb, ovocia a rôznych chutí. Aj naša škola mala na ňom svoje zastúpenie a stánok s dobrotami vyrobenými zo sladkých plodov jesene. Našim stánkom a dobrotami sme chceli vyjadriť vďaku Nebeskému Otcovi za všetky dary, ktoré nám tento rok požehnal. Ďakujeme našim šikovným učiteľkám, ktoré pod vedením Bc.Oľgy Džačovskej celú našu prezentáciu na festivale pripravili. 

     • Exkurzia na Ústavnom súde SR

     • Naši ôsmaci sa v piatok 27.septembra vybrali na návštevu Ústavného súdu v Košiciach, kde sa konal Deň otvorených dverí. Mali tak možnosť nakuknúť do zákulisia inštitúcie, ktorá bdie nad dodržiavaním ústavy v našej krajine. Mohli si vyskúšať sudcovské taláre a zasadnúť na "súdnu stolicu" a bližšie spoznať organizáciu a činnosť našich súdov.  A aké dojmy si odniesli z exkurzie samotní ôsmaci? 

      Po príchode do Košíc sme sa peši premiestnili k budove Ústavného súdu, ktorú strážili muži zákona – policajti. Hneď pri vstupe sme prešli bezpečnostnou kontrolou (ako na letisku). Našťastie sme sa všetci bez problémov dostali dnu. Steny chodieb súdu zdobia obrazy a fotografie sudcov. Dozvedeli sme sa niečo o fungovaní Ústavného súdu. Videli sme kanceláriu sudcu i miestnosť, kde sa konajú neverejné zasadnutia súdu. Po skončení vnútornej prehliadky sme pokračovali vonku, kde vystupoval spevácky zbor a mohli sme si zobrať suvenír na pamiatku. Bolo to naozaj veľmi zaujímavé. (Tamara 8.A)

      Pri vstupe sme prechádzali cez detektor kovov. Mohli sme vidieť pojednávaciu miestnosť, v ktorej sa konajú verejné zasadnutia súdu. Mali sme možnosť nahliadnuť aj do kroník Ústavného súdu. Deň otvorených dverí  sa mi páčil. (Katka 8.B)

      V pojednávacej miestnosti nám náš sprievodca povedal niečo o Ústavnom súde. Niektorí žiaci si vyskúšali kreslá sudcov. Videli sme aj ďalšie miestnosti. Vonku sme si vyskúšali svoje zručnosti pri plnení úloh. Mne sa páčilo aj vystúpenie speváckeho zboru. Domov sme si  zobrali balónik s logom Ústavného súdu. (Mirka 8.A)

      Pri vstupe do budovy Ústavného súdu nás kontrolovali, či nemáme pri sebe nejakú zbraň. V pojednávacej sieni sme sa dozvedeli, koľko prípadov ročne musia sudcovia riešiť. Vyskúšali sme si aj kreslá sudcov. Na nádvorí sme plnili zaujímavé úlohy. Na exkurzii sa nám páčilo. (Sofia, Veronika, Stanka 8.B)

     • Šarkaniáda v ŠKD

     • V jedno jesenné popoludnie nás počasie vylákalo na školský dvor. Rozmanitými farbami blikalo nebo nad našimi hlavami. „Každý jeden šarkan svojim dlhým chvostom oblohu rád zametá - farebnými mašličkami usilovne prepletá.“ Niektoré leteli vysoko, niektoré nízko, ale stále ich bolo vidno. Odborná komisia tieto šarkany hodnotila a na konci šarkaniády vyhlásila víťazov. Tí sa potešili sladkej odmene.