• Farebný mesiac – deti pomáhajú deťom

     • Všetky oddelenia ŠKD Klbko sa začiatkom októbra zapojili do krásnej akcie Farebný týždeň – Misijné diela detí. Aktivity piatich farieb, ktoré znázorňovali jednotlivé kontinenty (zelená – Afrika, červená – Amerika, biela – Európa, modrá – Oceánia, žltá – Ázia.) sme si rozdelili na celý týždeň. Pápežovi Františkovi veľmi záleží na misiách a preto nás pozýva, aby sme boli misionármi na mieste, kde žijeme. Misie povzbudzujú deti, aby pomáhali iným deťom na celom svete modlitbou a delením sa. Sú to dva dôležité spôsoby, ako sa stať deťmi, ktoré pomáhajú deťom. Keď sa modlíme jeden za druhého a delíme sa o to, čo máme, pripomíname si, že patríme do celosvetovej Božej rodiny.

      (p.vychovávateľka Miriama Novýsedláková)

     • Exkurzia na Ústavnom súde v Košiciach

     • Dňa 28.9.2023 sme sa my, žiaci ôsmeho ročníka, zúčastnili exkurzie na Ústavnom súde v Košiciach pri príležitosti Dňa otvorených dverí. Naša pani sprievodkyňa nás sprevádzala všetkými sprístupnenými  miestami a ochotne odpovedala na naše otázky. Táto naša exkurzia bola poučná a všetci sme si ju užili. Ďakujeme pani učiteľkám, že sme sa jej mohli zúčastniť a dozvedieť sa opäť niečo nové. (Andrea, 8.B)

      ​​​​​​​Na Dni otvorených dverí na Ústavnom súde v Košiciach sme sa dozvedeli zaujímavé informácie. Videli sme priestory ústavného súdu. Páčili sa mi aj kvízy o ústavnom súde a o štátoch Európskej únie. Na pamiatku sme dostali kľúčenky, záložky a perá s logom ústavného súdu. Bola to zaujímavá exkurzia. (Sára Š., 8.B)

      ​​​​​​​Počas prehliadky sme videli miestnosti, v ktorých pracujú sudcovia. Mohli sme si sadnúť na miesta, kde sedia sudcovia. Zaujala ma kancelária predsedu súdu. (Sára F., 8.B)

       

     • Milión detí sa modlí ruženec

     • Aj v tomto šk.roku sa naša škola zapojila do modlitebnej iniciatívy pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi. Touto celosvetovou ružencovou kampaňou sme si pripomenuli slová Panny Márie z Fatimy, že modlitba s dôverou dieťaťa môže skutočne zmeniť svet, poraziť zlo a priniesť pokoj. Modlitba svätého ruženca spoločne s deťmi posilňuje jednotu v Cirkvi a medzi národmi. Vytvorili sme jednu veľkú rodinu zjednotenú v modlitbe naprieč národmi. 

       

     • Svetový deň mlieka na školách

     • V našom ŠKD sme si pripomenuli v tento deň veľkú dôležitosť mlieka pre zdravú výživu. Rozprávali sme  sa o význame mlieka a mliečnych výrobkov pre rastúci organizmus detí. Pripravili sme nástenku o mlieku a mliečnych výrobkoch. Deti maľovali kravičky, lepili, vystrihovali a nakoniec mali prekvapenie v ochutnávke jogurtov.

     • Poďakovanie za úrodu

     • Ani tento rok sme si na našej škole nezabudli pripomenúť to, na čo väčšinou zabúdame. Jesenné kántrové dni nás pozývajú k vďačnosti. Prostredníctvom zbierky plodín tohtoročnej úrody sme v modlitbe ďakovali nebeskému Otcovi za to, že sa o nás stará, živí nás a požehnáva. Sv. Matka Tereza nám ponúka návod, ako nezabudnúť prejaviť vďaku: „Najlepším spôsobom, ako ukázať Bohu a ľuďom svoju vďačnosť, je prijímať všetko radostne.“

     • žiaci vs.učitelia - florbal

     • Aj tento rok sa podarilo zorganizovať povestný zápas žiakov proti učiteľom. Deviataci zvážili svoje možnosti a kvality a tentokrát stavili na florbal. Podarilo sa im prekvapiť hneď v úvodných minútach. Po prvých troch rýchlych góloch sa však starší, no o to skúsenejší súperi zmobilizovali. Náskok žiakov dobehli ešte v prvej pätnásťminútovke, ba čo viac, zápas doviedli do víťazného konca s konečným skóre 10:12 žiaci vs. učitelia. Za úžasnú atmosféru ďakujeme predovšetkým divákom, ktorí fandili, samozrejme, deviatakom, no svojím skandovaním povzbudzovali k prekvapivým výkonom i učiteľov.

     • Nový sokolík v našej rodine

     • Do našej veľkej rodiny sokolov pribudol dnes nový člen až z Košíc. Ide o vypadnuté mláďa z hniezda. Kontaktoval nás doc.Korytar z Vysokej školy veterinárnej v Košiciach. Sokolíka do Sabinova priviezol tím pána docenta. Veríme, že novému sokolíkovi sa bude u nás dariť. 

     • Morálne ocenenie žiakov Košickej arcidiecézy

     • Traja žiaci našej školy sa dňa 21. júna 2023 zúčastnili morálneho oceňovania žiakov a študentov katolíckych škôl Košickej arcidiecézy. Stretnutie začalo svätou omšou v Kostole Krista Kráľa v Košiciach práve v deň liturgickej spomienky na patróna mládeže a študentov - sv. Alojza Gonzágu. Nasledovalo odovzdávanie ocenení za výborné študijné výsledky a úspešnú reprezentáciu na rôznych súťažiach a olympiádach. Z rúk otca biskupa M. Forgáča si ďakovné listy prevzali Aneta Grešová (9.B), Gréta Mária Maľariková (9.A) a Adrián Seč (9.A). Oceneným deviatakom prajeme veľa úspechov v ďalšom štúdiu na stredných školách a pripomíname im aj nám slová otca biskupa: „Buďte aj naďalej dobrí!“

     • MDD 2.stupeň

     • Deň po Dni detí si aj naši starší žiaci radi pripomenuli, že sú ešte deťmi a že keď nebudú ako deti, vedia, čo ich čaká... (porov. Mt 18,3) V piatok 2. júna 2023 ich v saleziánskom stredisku čakalo symbolicky 14 zastávok, na ktorých si mohli overiť svoje športovo-pohybové zdatnosti nadobudnuté v priebehu šk. roka počas hodín telesnej výchovy. Za prípravu variabilných disciplín z rôznych športových odvetví ďakujeme Mgr. I. Ďuranovi a za ich realizáciu našim deviatakom.

     • MDD v ŠKD

     • Medzinárodný deň detí je sviatok detí, ktorý sa oslavuje každoročne v mnohých krajinách sveta 1. júna. V našom ŠKD sme si v tento deň zorganizovali zábavné popoludnie pre deti s cieľom osláviť ich sviatok a zároveň urobiť deťom radosť. Deň detí v ŠKD bol plný zábavy a športových aktivít. Naše pani vychovávateľky si dali záležať, aby mali deti postarané o prekvapenie i zábavu. Prekvapením a odmenou im boli balíčky so sladkosťami, ktoré si po absolvovaní športových aktivít vychutnávali. Úsmev na ich tvári a radosť v očiach boli tou najlepšou odmenou pre všetkých, ktorí sa na príprave MDD v ŠKD podieľali. Ďakujeme.

     • Duchovná obnova deviatakov vo Vysokej nad Uhom

     • Naši deviataci sa na konci mesiaca máj zúčastnili dvojdňovej duchovnej obnovy v Pastoračnom centre Anny Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom. Dlhé a náročné obdobie príprav na testovanie, prijímacie skúšky a pohovory zavŕšili sústredením sa na duchovnú stránku. Prostredníctvom prednášok a impulzov sa spolu s otcom Ferkom zamýšľali nad vzťahmi voči Bohu, blížnym i sebe. Oboznámili sa aj so životom bl. Anny Kolesárovej, obdobím a okolnosťami záveru jej pozemského života. Mohli si uctiť jej relikviu a navštíviť miesto, kde je pochovaná. Vo sviatosti zmierenia bolo umožnené obnoviť svoj vzťah s Ježišom, prehĺbiť ho pri večernej adorácii a prijať v Eucharistii. Nechýbali ani chvíle na utuženie vzťahov so spolužiakmi prostredníctvom spoločenských hier, športových aktivít a rozhovorov. Duchovná obnova na záver školského roka i celého štúdia na našej škole bola pre deviatakov zavŕšením ich náboženskej formácie a podnetom na ďalší duchovný rozvoj.

     • Škola v prírode – Kežmarské Žľaby 

     • V dňoch 15. – 19. mája 2023 žiaci tretieho a štvrtého ročníka absolvovali školu v prírode v Kežmarských Žľaboch. Napriek tomu, že nám počasie veľmi neprialo, spoločne sme prežili krásny čas a navštívili sme rôzne zaujímavé  miesta v Belianskych Tatrách. Po spoznávaní okolitej prírody a areálu pri našom ubytovacom zariadení Crocus sme sa v utorok vybrali na celodennú túru na Zelené pleso, kde nás prekvapilo ešte veľké množstvo snehu. V stredu doobeda sme navštívili Beliansku jaskyňu, ktorá je najväčšou a jedinou sprístupnenou vysokohorskou kvapľovou jaskyňou v Tatranskom národnom parku. Prešli sme v nej neuveriteľných 860 schodov. Po príchode z jaskyne sme si užili zaslúžený relax a zábavu v bazéne, ktorý sa nachádzal priamo v našom ubytovacom zariadení. Vo štvrtok ráno sme sa vybrali do Tatranskej Lomnice, kde sme navštívili Múzeum Tatranského národného parku. Oboznámili sme sa tam s faunou a s flórou Vysokých Tatier a pozreli sme si zaujímavý dokumentárny film o kamzíkoch. Po návrate na ubytovňu nás už čakalo prekvapenie v podobe saleziána dona Antona Červeňa, ktorý nám prišiel odslúžiť svätú omšu. Veľmi to potešilo a povzbudilo deti a aj nás pedagógov. V tento deň ešte skupinka 13 odvážnych chlapcov na čele s pánom učiteľom Novotným a naším zdravotníkom zdolala počas trojhodinovej túry chatu Plesnivec. Patrí im za to veľká pochvala 😊. V piatok ráno nás prebudilo krásne a teplé slniečko, no náš pobyt sa už, bohužiaľ, blížil k svojmu koncu. Po raňajkách sme sa všetci zbalili a vybrali sa autobusom naspäť domov, kde nás už s radosťou očakávali naši rodičia a blízki.  

      Ďakujeme nášmu Nebeskému Otcovi, aj Panne Márii, že nad nami počas celého pobytu držali svoju ochran ruku a že sme mohli v škole v prírode stráviť množstvo krásnych a nezabudnuteľných chvíľ

     • Pieseň pre Svätého Otca

     • Po trojročnej prestávke sa 24. mája 2023 uskutočnil jubilejný 25. ročník speváckej súťaže Pieseň pre Svätého Otca. Prehliadky kresťanských piesní katolíckych škôl Košickej arcidiecézy sa zúčastnili aj žiačky našej školy. Na svoje premiérové vystúpenie bude s radosťou spomínať Dorota Jusková (7.A), ktorá za prednes skladby Až do konca dní bola vo svojej kategórii ocenená zlatým pásmom. V konkurencii najskúsenejších spevákov si Tamara Tokárová (8.B) vybojovala umiestnenie v bronzovom pásme. Bronz si vyslúžili aj dievčatá Nela Krausová (6.B) a Dorota Jusková (7.A) za dvojhlasný prednes piesne v kategórii duet. Oceneným speváčkam blahoželáme a ďakujeme za účasť.

     • Osvienčim 2023

     • Po štyroch hodinách plných smiechu i únavy sme konečne dorazili do Osvienčimu. Väčšina z nás cestu autobusom prespala, iní zas pozerali do mobilov a rozmýšľali nad tým, kto im odpíše ako prvý. Moje myšlienky zamestnával strach a neistota ztoho, ako to tam bude vyzerať. Keď som o Osvienčime pozeral dokument v televízii, zdalo sa mi to zaujímavé, nodával som si otázku, prečo sa to dialo. Keď sme sa pomaly približovali k prvému táboru, zalial ma stres astrach. Pozeral som na mohutné betónové múry a vravel som si, čo za hrozné veci sa tu museli diať.  

      Exkurziu sme mali naplánovanú na piatok 12.5.2023 so začiatkom o 8.00. Všetci sme museli prejsť cez skener, prevziať si slúchadlá aprijímač, a tak sme mohli vojsť do areálu. Bola nám pridelená sprievodkyňa - mladá dáma poľskej národnosti, ktorá sa, podľa jej vlastných slov, slovenčinu učila pozeraním Gumkáčov a Šmolkov. Našli sme spoločnú reč J Po krátkej inštruktáži sme prišli k vstupnej bráne s nápisom ARBEIT MACHT FREI (PRÁCA OSLOBODZUJE). Po prechode bránou sa pred nami objavili veľké tehlové budovy, ktoré sa týčili do výšky 8 metrov. Celý areál bol obostavaný múrmi a ostnatými drôtmi. Útek bol doslova nemožný. Po prehliadke niekoľkých budov, v ktorých by nejeden človek vyronil slzu smútku pri pohľade na hrôzostrašné priestory a praktiky, ktoré sa tam diali, sme vyšli späť von. Predychávali sme to, čo sme tam videli: kopy vlasov, oblečenia, obuvi, predmetov až po fotografie detí, na ktorých bolo vidno, že zažili nepredstaviteľné utrpenie 

      Po prehliadke Osvienčimu sme sa premiestnili do tri kilometre vzdialeného tábora Birkenau. Už z diaľky bolo vidno veľký tehlový perón, na ktorom zastavoval vagón so stovkami nevinných ľudí. Keď sme sa priblížili, prebehol nám mráz po chrbte. Kde len oko dovidelo, stáli posledné zachované drevené baraky a po tých zničených sa do výšky týčili už iba komíny. Po prehliadke niektorých barakov som si prial, aby sme sa vrátili späť k autobusu. Bol som zhrozený z toho, čo som počul a videl. To, čo sa tam dialo, by som neprial ani svojmu nepriateľovi. Exkurziu v koncentračných táboroch sme zakončili spoločnou fotkou a kúpou pamätných suvenírov. 

      Našou poslednou zastávkou bolo mestečko Wadowice. Pani sprievodkyňa nás už cestou v autobuse oboznámila s históriou tohto mesta i celého Poľska. Predstavila nám najvýznamnejšieho Poliaka - Karola Wojtylu, dnes už sv. Jána Pavla II., prvého slovanského pápeža. Pri krátkej prehliadke historickej časti mesta sme mohli vidieť rodný dom, v ktorom strávil svoje detstvo; jedáleň, kde sa s otcom stravovali; školu, ktorú navštevoval; divadlo, kde sa prezentoval ako veľmi nádejný mladý herec; kostol, v ktorom bol pokrstený a kde trávil dlhý čas v rozhovore s Bohom i s Pannou Máriou.  

      Nakoniec nasledoval dlho očakávaný rozchod, čas na obed a chvíľa osobného voľna. Po príchode k autobusu sme si konečne vydýchli z chodenia a pustili sme sa do pozerania hokejového zápasu Slovensko - Česko. Aj napriek tomu, že sme opäť prehrali, neprekážalo nám to. Pri spomienke na zážitky, ktoré sme si odnášali, sme si uvedomili, že prehra v športe nie je najväčšou tragédiou. V minulosti boli ľudia svedkami oveľa väčších tragédií, ktorým sa nemohli vyhnúť, pri ktorých si uvedomovali svoju bezmocnosť a ktoré sa už nikdy nesmú zopakovať. Toto je príbeh, ktorý sme zažili a ktorý nám umožnili zažiť pani učiteľky Danka Trojanovičová, Katarína Hudáková a pán učiteľ Peter Komišak. Ďakujeme! 

      Timotej Suchý 

       

      Exkurzia do koncentračného tábora v Osvienčime bola zážitkom, ktorý sa len ťažko opisuje slovami. Miesto, kde sa nachádzal jeden z najväčších a najstrašnejších nacistických táborov, má neuveriteľne silnú atmosféru. Vedieť, že ľudia vstupujúci cez brány tábora nemali ani najmenšie tušenie, čo ich čaká, je naozaj strašné. Celkovo bola exkurzia veľmi dojímavá a hlavne poučná. Pamiatka na týchto ľudí a ich utrpenie by nám mala slúžiť ako výstraha a upozornenie na to, že by sa to už nikdy nemalo opakovať... 

      Gréta Mária Maľariková 

       

      Exkurzia do Osvienčimu bola jedna z najintenzívnejších a nezabudnuteľných skúseností. Návšteva tohto miesta je nielen pripomenutím a uctením si obetí, ale je dôležitá aj pre získanie hlbšieho pohľadu na hrôzy, ktoré ľudstvo dokázalo spáchať. Už samotný vstup na územie bývalého koncentračného tábora je spojený s pocitom nepokoja. Miesto je impregnované temnou históriou a smútkom, ktorý je stále cítiť vo vzduchu. Okamžite si uvedomíte, že stojíte na mieste, kde boli spáchané neuveriteľné zločiny a kde životy miliónov ľudí skončili tragicky. Počas exkurzie nám boli poskytnuté informácie o tom, ako tábor fungoval a aké hrôzy sa tu odohrávali. Prechádzali sme chladnými kamennými a drevenými budovami, v ktorých trpeli prevažne Židia v neľudských podmienkach. Taktiež nám boli prerozprávané osobné príbehy obetí a ukázané predmety, ktoré ostali ako tiché svedectvo hrôzy. Pocity, ktoré táto exkurzia prináša, sú zložité a značne emotívne. Zanechalo to v každom z nás hlboký dojem. 

      Vanesa Varadzinová 

     • Biologická olympiáda

     • V Lipanoch sa 20. apríla 2023 uskutočnilo okresné kolo Biologickej olympiády - kategória D. Náš žiak František Novotný (6.B) zaznamenal pekný úspech. V konkurencii šestnástich účastníkov z okresu Sabinov sa umiestnil na 4. mieste s jednobodovým odstupom od druhého a zároveň tretieho miesta. Úspešnou riešiteľkou bola aj žiačka Kristína Vaľková (7.A). Ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy a prajeme veľa nadšenia z objavovania diel Stvoriteľa.

  • Kontakty

   • CZŠ sv. Jána Krstiteľa
   • 051/4521 639
   • 9.mája 740/7
    083 01 Sabinov
    08301 Sabinov
    Slovakia
   • 31942202
   • 2020722627
   • Ing.Katarína Hviščová
    0908/975 659
    hviscova.k(zavinac)czssabinov(bodka)sk
   • Ing.Mgr.Jozef Kovalík
    0907/183 303
    kovalik.j(zavinac)czssabinov(bodka)sk
   • Mgr.Terézia Škovierová
    051/4521 639
    skovierova.t(zavinac)czssabinov(bodka)sk
   • Mgr. Martina Semanová
    051/4521 639
    semanova.m(zavinac)czssabinov(bodka)sk

    Konzultačné hodiny:
    Utorok: 14.00 – 16.00
    Po vzájomnej dohode je možný aj iný termín.
   • Martina Halčišáková
    051/4525 103
    0950 381 714
    jedalen(zavinac)czssabinov(bodka)sk
  • Prihlásenie