V sobotu 6.apríla 2019 od 10:00 do 16:00 sme mali pre Vás všetkých otvorené dvere. V tomto roku to boli dvere do budúcnosti. Hneď po vstupe do školy sa návštevníci ocitli vo vesmíre, medzi planétami našej slnečnej sústavy. Mohli navštíviť krajinu krajšej budúcnosti, kde deti čistili znečistený les a vodnú plochu. Všetok odpad triedili do štyroch nádob podľa materiálu na plast, papier, sklo a kov. Tiež si mohli z krabičiek postaviť budovu do nášho ekomesta Sabinov.
Klubovňa robotiky už tradične prilákala mladých technikov a konštruktérov. Návštevníci mohli odstreliť raketu do vesmíru, vyrobiť zvlnený papier, nazrieť do čarovnej studne, či zahrať na náladový hudobný nástroj. Svoje umenie predviedol robot záchranár pripravujúci sa na súťaž Robocup a mnoho detí sa potešilo našej robotickej rybičke aj korytnačke v akváriu. Akurát nám nikto nenaletel, že aj toto sú roboty.
Dvere doširoka boli otvorené aj do chemicko-fyzikálneho laboratória, v ktorom sa veľkí i tí najmenší, mohli na krátku chvíľu stať výskumníkmi a zistiť, či káva, mlieko, čaj a rôzne potraviny sú kyslé alebo zásadité, mohli vidieť ako kov draslík vo vode horí, či v skúmavke si vyrobiť sopku. Bolo zážitkom pozorovať radosť a úžas v očiach všetkých zúčastnených, ale hlavne tých najmenších - detí.
Keďže predpokladáme, že v budúcnosti, rovnako ako je tomu aj v súčasnosti, budeme bojovať s nedostatkom pohybu nielen u detí, ale aj u dospelých, na stanovišti Budúcnosť hier minulosti sme chceli ukázať, že aj pri klasickej stolnej hre, akou je "Človeče, nehnevaj sa", sa môžeme hýbať. Deti sa stali živými figúrkami, čím pasívnu hru premenili na aktívnu. Na naše milé prekvapenie sa táto forma hry deťom zapáčila oveľa viac.
Na stanovišti (Ne)živo o živom návštevníci zažili, ako by vyzerala hodina biológie, vedy o živote, v budúcnosti. Ak by nám všetky informácie o živých organizmoch sprostredkovali neživé roboty, život by bol síce komfortný, ale už by to nebol život. Presvedčili sa, že iba ľudské stvorenie, ktoré nesie v sebe obraz Stvoriteľa, môže dať človeku to, čo človek potrebuje k plnohodnotnému životu – súcit, nehu, úsmev, záujem, lásku.
Počas DOD žiaci mali možnosť tiež spoznať ako vyzerajú jednotlivé druhy semienok zeleniny a pokúšali sa ich priradiť k plodom. Taktiež si mohli sami presadiť už vypestovanú priesadu paradajky a odniesť si ju ako darček zo školy domov, aby sa o ňu starali. Deti mali z toho obrovskú radosť. Aj my sami sme ako rastliny v Božej záhrade, kde sa o nás stará náš nebeský Otec.
V rámci DOD sme využili aj prezentáciu voliteľného predmetu Ako to funguje, kde sme v kuchynke školy pripravovali domáce jedla budúcnosti. Myslíme si, že v budúcnosti sa ľudia vrátia k pestovaniu a chovaniu zvierat, aby si sami mohli zabezpečiť poživeň. V duchu hesla "Kto nepracuje, nech ani neje" (porov. 2 Sol 3,10) sme pripravili pochúťky ako lokše a rôzne pomazánky s kváskovym chlebom.
Inšpirovaní známou hrou Activity sme pripravili Geografické Activity. Pre žiakov boli pripravené 3 cesty (minulosť, prítomnosť a budúcnosť), pričom sa na začiatku hry mali rozhodnúť, ktorou cestou pôjdu. Hádzaním kocky žiaci postupovali po políčkach, na ktorých ich čakali 3 typy úloh. Úlohy sa týkali predovšetkým našej planéty a blízkeho vesmíru. Cesta budúcnosti obsahovala aj typy úloh, pri ktorých žiaci mali vyjadriť svoje očakávania a predstavy v súvislosti s geografiou budúcnosti. Tu sa predovšetkým starší žiaci museli popasovať s označením toho, čo je pre nich dôležité v prípade, že by mali obmedzené možnosti vo výbere.
Pohybuchtiví návštevníci si mohli zahrať stolný tenis, či vyskúšať ďalšie aktivity pri príležitosti Svetového dňa ping-pongu a mali tiež príležitosť vyzvŕtať nášho „Roboška“.
Pre tých, ktorí radi namáhajú svoje mozgové závity, sme mali zase pripravený šachový svet, ktorý na naše prekvapenie bol stále obsadený. Boli tam šachové figúrky v netradičnej podobe, napr. Asterix a Obelix, Šmolkovia, či figúrky, ktoré k nám pricestovali autom, pretože ich veľkosť (cca 1 m) neumožňovala vložiť ich do krabice.
A veľkému záujmu návštevníkov sa tešilo aj múzeum Virtual Religio v podzemných priestoroch školy, kde sa návštevníci mohli „teleportovať“ do rôznych historických období a oboznámiť sa s krátkymi dejinami kresťanstva v starovekom Ríme, v stredoveku, ocitli sa aj pri vypočúvaní dona Titusa Zemana za komunizmu a v roku 2319 si vypočuli „zaujímavý“ výklad robota o rôznych liturgických predmetoch, ktorý mnohých priviedol k uvedomeniu si zodpovednosti za budúcnosť našej viery.
Počas DOD sa uskutočnil aj zápis žiakov do 1.ročníka a tiež aj do ostatných ročníkov pre školský rok 2019/2020.
Ďakujeme všetkým učiteľom a viac ako 80 žiakom za bohatú ponuku zaujímavých aktivít. Osobitné poďakovanie patrí aj našim tetám kuchárkam a Vám milí rodičia za prípravu chutného občerstvenia a aj akúkoľvek ďalšiu pomoc, ktorými ste prispeli k úspešnému priebehu DOD. ĎAKUJEME :-)