• Náš „školský“ sokol v zahraničných médiách

     • Je to naozaj tak. Jeden z našich sokolov, ktoré hniezdia na našej škole, sa vďaka fotografickej súťaži prebojoval až na známe zahraničné weby ako britský The Times, či The Guardian.

      Dostal sa tam vďaka fotografii v súťaži Urban Wildlife (Mestská divoká príroda), ktorú organizovala stránka Picfair. Ide o svetovú fotografickú platformu, ktorá slúži na propagáciu a predaj fotografií amatérskych, či profesionálnych fotografov. Pozostávala z troch kategórii : Mestská divoká príroda cez deň, Mestská divoká príroda v noci a treťou kategóriou bola Srandovná mestská divoká príroda.

      Sokol zachytený za oknom s názvom „Čo je, človek?“ (What is up human?) sa vo svojej kategórii prebojoval medzi 14 finalistov. Z nich sa rozhodovalo o víťazovi.

      Sprievodný text k fotografii: „Každý rok, keď sa tieto nádherné vtáky vyliahnu, začína nový príbeh. Príbeh života.  Je tak zaujímavé ako ich matka kŕmi a stará sa o nich. Veľmi rád ich vidím a počujem typický zvuk, keď učím mojich žiakov. Stali sa súčasťou našej školy. Často skúmame ich život cez okno, presne ako som to robil ja, počas toho ako vznikla táto fotografia. Bol to jednoducho moment na ktorý som mal šťastie a podarilo sa mi zhotoviť túto fotografiu. Veľmi rád ukazujem ľuďom, že divoká príroda je všade okolo nás. Nepotrebujete ísť ani do lesa, pretože stačí len otvoriť vaše oči a začať hľadať. (Jozef Kovalík, ml.)“

      Weby, na ktorých sa náš sokol ocitol, sú mesačne navštevované viac ako miliónmi čitateľov -The Guardian 293 miliónov a The Times takmer 36 miliónov čitateľov. Fotografia sa nakoniec zaradila medzi 31 finalistov z celého sveta.

      Divokú prírodu teda môžete nájsť aj hneď za svojím oknom, musíte len lepšie otvoriť oči a začať hľadať, som si istý, že ju objavíte.   

      Linky:

      https://www.thetimes.co.uk/article/urban-wildlife-photo-awards-concrete-jungles-bursting-with-life-0nbgzj2lx

      https://www.theguardian.com/artanddesign/gallery/2022/jun/28/urban-wildlife-photography-awards-2022-in-pictures

      https://petapixel.com/2022/06/27/coyotes-roaming-the-streets-of-ontario-wins-urban-wildlife-photo-awards/

     • Poznávame prírodu – sokoly na našej škole

     • V uplynulých týždňoch sme boli spolu so žiakmi krúžku Poznávanie a ochrana prírody svedkami zrodenia nového života. Mali sme možnosť na vlastné oči sledovať ako do „našej“ školskej rodiny pribudli nové sokoly. Tento rok sa im veľmi dobre darí, aspoň to tak môžeme zatiaľ konštatovať. Momentálne máme na škole 4 hniezda, ktoré sú aktívne využívané a malé sokoly sa už vyliahli v každom z nich.

      Sokoly si nestavajú klasické hniezda ako to poznáme u iných vtákov, využívajú to, čo majú „po ruke“ (alebo skôr po krídle), zjednodušene povedané. U nás sa im zapáčili priestory v kvetináčoch v oknách. V niektorých z nich majú k dispozícii búdku, kde trávia svoje prvé chvíle, no keď podrastú, je pre nich malá a preto postávajú vedľa nej a nazerajú cez okná do tried a čo-to sa snažia naučiť spolu s našimi žiakmi, ktorí ich nadšene pozorujú počas prestávok.

      Na krúžku sme uskutočnili niekoľko pozorovaní, využili sme k tomu aj ďalekohľad a fotoaparáty. Niektorých z nás v sebe našli skryté talenty pre wildlife fotografiu, či presnejšie bird photography. Úplne nám k tomu stačil objektív 300 mm. Ktovie, možno u nás rastie nový úspešný fotograf pre National Geographic.

      Počas pozorovania sme mali možnosť vidieť starostlivosť mamy, jej obetavosť, ako svojimi krídlami chráni svoje ratolesti krídlami pred pražiacim slnkom. V jednom z hniezd sme žiaľ našli aj jedno mŕtve mláďa. A mnohí z nás mali zážitok aj z niekoľkých kúskov myších telíčok pripravených na sokolí olovrant.

      A ako zhodnotili pozorovania naši účastníci?

      „Je to cool, lebo fotím prvýkrát, baví ma to, hoci prvé fotky neboli príliš ostré, no učím sa celkom rýchlo a stále sú tie fotografie lepšie. Je veľmi zaujímavé pozorovať život sokolov.“ Rišo (7.ročník)

      „Páčilo sa mi pozorovať sokolov a rátať ich. Ich obed bol tiež zaujímavý. Sú veľmi pekné.“ Lukáš (5.ročník)

      Sokolom prajeme ešte veľa úspešných lovov a letov. A aby sa nezabudlo, naše sokoly sú aj veľmi fotogenické, veď posúďte sami... 😊

     • Testovanie 5 2022

     • V stredu 18. mája 2022 sa uskutoční celoslovenské testovanie žiakov 5. ročníka základných škôl, vrátane žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Testovanými predmetmi našich žiakov sú matematika (60 min.) a slovenský jazyk a literatúra (60 min.).

      Ciele testovania

      • získať objektívne informácie o výkone žiakov na konci 5. ročníka základnej školy,
      • poskytnúť školám a širokej odbornej verejnosti spätnú väzbu a komplexnejší obraz o vedomostiach a zručnostiach žiakov z testovaných predmetov, ktorá napomôže pri skvalitňovaní vyučovania.
     • Deň Zeme

     • V piatok 22. apríla mala naša Zem svoj deň. Naši prváci si vyrobili projekt s ekologickou tematikou. Nakoniec si to aj prakticky vyskúšali – poupratovali areál, okolie školy a niektoré priestranstvá v meste. Všetci veríme, že neurobili dobrý skutok len pre naše mesto, ale aj pre celú planétu.

     • Deň elegancie

     • Milí žiaci a učitelia, pozývame Vás na Deň elegancie, ktorý sa uskutoční v stredu 27.apríla 2022. Tešíme sa na elegantné oblečenie u dám aj u pánov. 

      "Elegancia je, keď je vnútro rovnako krásne ako zovňajšok." Coco Chanel

     • Testovanie 9 2022

     • V stredu 6. apríla 2022 sa uskutoční riadny termín celoslovenského testovania žiakov 9. ročníka základných škôl s vyučovacím jazykom slovenským, vrátane žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Testovanými predmetmi našich žiakov sú matematika (90 min.) a slovenský jazyk a literatúra (70 min.).

      Ciele testovania

      • získať obraz o výkonoch žiakov na výstupe z nižšieho stredného vzdelávania,
      • porovnať výkony jednotlivých žiakov a škôl, 
      • poskytnúť školám a širokej odbornej verejnosti spätnú väzbu a komplexnejší obraz o testovaných predmetoch, ktorý môže pomôcť pri skvalitňovaní vzdelávania.
     • V školskej knižnici to žije!

     • Po šiestich mesiacoch nepretržitej práce v školskej knižnici môžeme zhodnotiť, že zapojiť sa do projektu „Čítame radi“ sa naozaj oplatilo. Knihy v hodnote 800 eur zakúpené z tohto projektu sa v našej knižnici úspešne požičiavajú každý pondelok a štvrtok po 2. vyučovacej hodine. 

      Čitatelia z celej školy si môžu vybrať zo širokej ponuky kníh pre deti a mládež. Žiadaní sú nielen obľúbení svetoví autori detskej literatúry (Roald Dahl: Charlie a továreň na čokoládu, Kamoš obor, Žirafa Pelly, Matilda, Jeff Kiney: Denník odvážneho bojka), ale aj úspešní domáci spisovatelia (Gabriela Futová: Rozruch v škole na Kavuličovej ulici, Roman Brat). Mladší žiaci sa okrem rozprávok tešia i z možnosti požičiavania si kníh so zvieracími hrdinami (knižná séria Zvierací detektívi). Na svoje si prídu aj milovníci detektívok (Tigrí tím, Slávna päťka, Traja pátrači a ich ZÁHADY), fantasy literatúry (napr. Kroniky Narnie – celá séria, Kráľovskí bojovníci, Hobbit) a dobrodružnej literatúry (Dvadsaťtisíc míľ pod morom, Cesta okolo sveta za 80 dní,  Robinson Crusoe). Nezabudli sme ani na dievčenské romány (Anna zo Zeleného domu, Malé ženy, Jacqueline Wilsonová: Prvé lásky, Prvé trampoty) a náboženskú literatúry v podobe životopisov mladých svätcov (Carlo Acutis, Dominik Savio, Anna Franková). Okrem beletrie si u nás nájdu aj rôzne encyklopédie a diela náučnej literatúry.

           Keďže to v našej knižnici opäť žije, neváhaj a príď! V knihovničkách sa práve teraz skrýva ďalších 10 nových kníh, ktoré čakajú len nato, aby si si ich vzal domov a prečítal! A ak nevieš, čo si máš vybrať, nevzdávaj to! Naša pani knihovníčka ti určite dobre poradí.

     • Hybridné vyučovacie hodiny 

     • Ako Microsoft Showcase School, jedna zo šiestich škôl na Slovensku s týmto titulom, aj v čase pandémie ochorenia COVID-19 nám leží na srdci vzdelávanie a výchova tých našich žiakov, ktorí sa nemôžu zúčastňovať na prezenčnom vyučovaní a musia zostať doma v karanténe. Snažíme sa im sprostredkovať poznatky a prehlbovať ich sociálne väzby so spolužiakmi prostredníctvom hybridných vyučovacích hodín. Ide o kombinovaný vyučovací proces, počas ktorého sú žiaci v karanténe prítomní na prezenčnom vyučovaní vďaka online pripojeniu cez MS Teams. 

     • Zima pri Toryse

     • V polovici januára sme sa spoločne so žiakmi záujmového útvaru Poznávanie a ochrana prírody vybrali pozorovať život na rieke počas zimy. Pre toto pozorovanie sme si zvolili rieku, ktorá preteká našim mestom – Torysu. Úlohou žiakov bolo sledovať a následne zaznamenať aké druhy vtáctva môžeme počas tohto obdobia na rieke vidieť. Predpokladali sme, že na rieke uvidíme kačicu divú, či vodnára potočného, ktorý by sa v tomto období mal zdržiavať práve na Toryse.

      Základ bol sa teplo obliecť, keďže bol celodenný mráz a vzduch pri rieke bol ešte o čosi mrazivejší. Po príchode na miesto sme objavili na strome pripevnenú tabuľku o kavke tmavej a tak sme sa dozvedeli aj niečo naviac. Následne sme začali pátrať po nejakom živote na rieke. Netrvalo dlho a hneď pred nami sa objavila kačica divá, samica spolu so samčekom. Vysvetlili sme si ako ich rozoznať a sledovali sme ich správanie a spôsob získavania potravy. Zároveň sme si na rieke všimli ďalšie kačice. Vo vreckovom atlase sme si našli sledovaný druh a doplnili si ďalšie informácie. Začali sme pátrať aj po vodnárovi, jeho observatória sme si na rieke všimli, no žiaľ, v tento deň sa nám ho na rieke nepodarilo pozorovať. Okrem toho, sme našli pobytové znaky po bobrovi európskom a so záujmom sme ich preskúmali.

      Možno sa to nezdá, ale také pozorovanie vie byť náročné, naše úsilie bolo skúšané aj čoraz väčším mrazom. Posilnili sme sa teplým čajom, skúsili ešte pátrať po vodnárovi potočnom, no opäť neúspešne. Skúsime to opäť nabudúce.

     • Angličtina s Jolly Phonics

     • S Jolly Phonics je učenie sa hrou na každej hodine angličtiny. Na jednej hodine sme boli námorníkmi, na ďalšej sme kúzelníkmi a princeznami na narodeninovej oslave. Plyšovým zvieratkám sme prepožičali naše hlasy, aby sa aj oni mohli porozprávať po anglicky. Naučili sme ich, ako sa majú pozdraviť, predstaviť a rozlúčiť.

     • „Lysá“ lyžovačka

     • Lyžovať už všetci vieme, 

      na lyže už teraz smieme. 

      Učitelia, choďte z cesty, 

      všetko dáme aj bez siesty. 

       

      V pondelok k nám vietor prišiel, 

      každý z nás sa v niečom našiel. 

      Zo začiatku ani krok, 

      spadli sme hneď na zadok. 

      Obed to bol prekvapene  

      jedno veľké prekvapenie. 

      Cesta domov bola boj, 

      spolu sme šli ako roj. 

       

      Utorok ten už bol lepší, 

      vietor len o trochu menší. 

      Keď zelení išli z kopca, 

      každý z nás bol hneď porotca. 

      Na lanovke každý pán, 

      zabudneš aj na strach sám. 

      Skibus ten nás potrápil, 

      miestami aj prekvapil. 

       

      V stredu lyže odložíme, 

      na túru sa vypravíme. 

      Guľovačka pre radosť -  

      základný znak pre mladosť. 

      Sáčok to je verný priateľ, 

      kameň je hneď tvoj nepriateľ. 

      Z kopca letíš ako blesk, 

      pod kopcom len veľký tresk. 

       

      Zase sme v tom istom kole, 

      štvrtok pridá nám mozole. 

      Lepšíme sa, to si píš, 

      pádom však nezabrániš. 

      Na prestávke bola fuška, 

      nepohla sa ani muška. 

      Fandili sme ako nik, 

      hokejový fanúšik. 

       

      Piatok to bol iný level, 

      pod nohami sneh nám horel. 

      Zadok ten nás už nebolel, 

      učiteľ z nás až onemel. 

      Na pome to išlo hladko, 

      pre niektorých až moc krátko J 

      „Predposledná“ jazda bola, 

      lanovka nás k sebe volá. 

       

      Lysá, ahoj, lúčime sa, 

      nič sa neboj, vrátime sa. 

      Na rok máme lyží dosť, 

      už tu nie sme nový hosť. 

       

      Lyžujeme skvele,  

      nohy máme celé. 8.A, 8.B 

      Miriam Maliková

  • Kontakty

   • CZŠ sv. Jána Krstiteľa
   • 051/4521 639
   • 9.mája 740/7 083 01 Sabinov 08301 Sabinov Slovakia
   • 31942202
   • 2020722627
   • Ing.Katarína Hviščová 0908/975 659 hviscova.k(zavinac)czssabinov(bodka)sk
   • Ing.Mgr.Jozef Kovalík 0907/183 303 kovalik.j(zavinac)czssabinov(bodka)sk
   • Mgr.Terézia Škovierová 051/4521 639 skovierova.t(zavinac)czssabinov(bodka)sk
   • Mgr. Martina Semanová 051/4521 639 semanova.m(zavinac)czssabinov(bodka)sk Konzultačné hodiny: Utorok: 14.00 – 16.00 Po vzájomnej dohode je možný aj iný termín.
   • Martina Halčišáková 051/4525 103 0950 381 714 jedalen(zavinac)czssabinov(bodka)sk
  • Prihlásenie