• Biela pastelka

     • Verejná zbierka na podporu a pomoc ľuďom so zrakovým postihnutím s názvom Biela pastelka sa uskutoční 23.septembra 2022. Do tejto zbierky, ktorá patrí k najväčším i najdôveryhodnejším zbierkam na Slovensku, sa každoročne zapája aj naša škola. Túto iniciatívu môžete podporiť dobrovoľným finančným príspevkom v piatok v priebehu vyučovania. V mene nevidiacich a slabozrakých Slovenska Vám ďakujeme!

      TV Spot k zbierke

     • Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti

     • Vážení rodičia, pri nástupe do školy a po každom prerušení dochádzky do školy v trvaní 5 a viac po sebe nasledujúcich vyučovacích dní (víkendy a sviatky sa nepočítajú) je potrebné predložiť Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti. Toto vyhlásenie zasielajte elektronicky prostredníctvom aplikácie Edupage (sekcia Žiadosti/Vyhlásenia). Rodičia nových žiakov si ho môžu vytlačiť z priloženého linku, vyplniť a priniesť v deň nástupu do školy. Tlačivo bude k dispozícii aj v škole u triednych učiteľov 1. a 5.ročníka. 

      V prípade, že rodič nepredloží „Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti“, dieťa/žiak sa považuje za príznakového, a je potrebné, aby rodič kontaktoval všeobecného lekára pre deti a dorast, ktorý ho bude ďalej usmerňovať. 

      Podľa rozhodnutia ministra školstva rodič môže svojím rozhodnutím ospravedlniť žiaka na 5 po sebe idúcich vyučovacích dní (víkendy a sviatky sa nepočítajú) aj z dôvodu ochorenia. Pri absencii viac ako 5 po sebe idúcich vyučovacích dní z dôvodu ochorenia musí žiak predložiť „Potvrdenie od lekára“ od všeobecného lekára pre deti a dorast, ktorý má vedomosť o prebiehajúcom ochorení (bez obmedzenia počtu ospravedlnení počas školského roka).

     • Začiatok šk.roka 2022/2023

     • Školský rok začneme v pondelok 5.septembra 2022 sv.omšou o 8:00 vo farskom kostole Mučeníckej smrti sv.Jána Krstiteľa v Sabinove. Po jej skončení sa žiaci 1.ročníka, 5.ročníka a noví žiaci presunú do školy, kde sa stretnú so svojimi triednymi učiteľmi.

      Prevádzka ŠJ a ŠKD sa začne v utorok 6.septembra. Prihlášky do ŠJ a ŠKD nájdete na školskej webstránke v ponuke DOKUMENTY. Môžete si ich stiahnuť a vyplnené doručiť v pondelok 5.septembra triednym učiteľom. Rodičia, ktorí tieto dokumenty vyplnili pri zápise svojich detí, nemusia ich znovu vypisovať. 

     • Náš „školský“ sokol v zahraničných médiách

     • Je to naozaj tak. Jeden z našich sokolov, ktoré hniezdia na našej škole, sa vďaka fotografickej súťaži prebojoval až na známe zahraničné weby ako britský The Times, či The Guardian.

      Dostal sa tam vďaka fotografii v súťaži Urban Wildlife (Mestská divoká príroda), ktorú organizovala stránka Picfair. Ide o svetovú fotografickú platformu, ktorá slúži na propagáciu a predaj fotografií amatérskych, či profesionálnych fotografov. Pozostávala z troch kategórii : Mestská divoká príroda cez deň, Mestská divoká príroda v noci a treťou kategóriou bola Srandovná mestská divoká príroda.

      Sokol zachytený za oknom s názvom „Čo je, človek?“ (What is up human?) sa vo svojej kategórii prebojoval medzi 14 finalistov. Z nich sa rozhodovalo o víťazovi.

      Sprievodný text k fotografii: „Každý rok, keď sa tieto nádherné vtáky vyliahnu, začína nový príbeh. Príbeh života.  Je tak zaujímavé ako ich matka kŕmi a stará sa o nich. Veľmi rád ich vidím a počujem typický zvuk, keď učím mojich žiakov. Stali sa súčasťou našej školy. Často skúmame ich život cez okno, presne ako som to robil ja, počas toho ako vznikla táto fotografia. Bol to jednoducho moment na ktorý som mal šťastie a podarilo sa mi zhotoviť túto fotografiu. Veľmi rád ukazujem ľuďom, že divoká príroda je všade okolo nás. Nepotrebujete ísť ani do lesa, pretože stačí len otvoriť vaše oči a začať hľadať. (Jozef Kovalík, ml.)“

      Weby, na ktorých sa náš sokol ocitol, sú mesačne navštevované viac ako miliónmi čitateľov -The Guardian 293 miliónov a The Times takmer 36 miliónov čitateľov. Fotografia sa nakoniec zaradila medzi 31 finalistov z celého sveta.

      Divokú prírodu teda môžete nájsť aj hneď za svojím oknom, musíte len lepšie otvoriť oči a začať hľadať, som si istý, že ju objavíte.   

      Linky:

      https://www.thetimes.co.uk/article/urban-wildlife-photo-awards-concrete-jungles-bursting-with-life-0nbgzj2lx

      https://www.theguardian.com/artanddesign/gallery/2022/jun/28/urban-wildlife-photography-awards-2022-in-pictures

      https://petapixel.com/2022/06/27/coyotes-roaming-the-streets-of-ontario-wins-urban-wildlife-photo-awards/

     • Poznávame prírodu – sokoly na našej škole

     • V uplynulých týždňoch sme boli spolu so žiakmi krúžku Poznávanie a ochrana prírody svedkami zrodenia nového života. Mali sme možnosť na vlastné oči sledovať ako do „našej“ školskej rodiny pribudli nové sokoly. Tento rok sa im veľmi dobre darí, aspoň to tak môžeme zatiaľ konštatovať. Momentálne máme na škole 4 hniezda, ktoré sú aktívne využívané a malé sokoly sa už vyliahli v každom z nich.

      Sokoly si nestavajú klasické hniezda ako to poznáme u iných vtákov, využívajú to, čo majú „po ruke“ (alebo skôr po krídle), zjednodušene povedané. U nás sa im zapáčili priestory v kvetináčoch v oknách. V niektorých z nich majú k dispozícii búdku, kde trávia svoje prvé chvíle, no keď podrastú, je pre nich malá a preto postávajú vedľa nej a nazerajú cez okná do tried a čo-to sa snažia naučiť spolu s našimi žiakmi, ktorí ich nadšene pozorujú počas prestávok.

      Na krúžku sme uskutočnili niekoľko pozorovaní, využili sme k tomu aj ďalekohľad a fotoaparáty. Niektorých z nás v sebe našli skryté talenty pre wildlife fotografiu, či presnejšie bird photography. Úplne nám k tomu stačil objektív 300 mm. Ktovie, možno u nás rastie nový úspešný fotograf pre National Geographic.

      Počas pozorovania sme mali možnosť vidieť starostlivosť mamy, jej obetavosť, ako svojimi krídlami chráni svoje ratolesti krídlami pred pražiacim slnkom. V jednom z hniezd sme žiaľ našli aj jedno mŕtve mláďa. A mnohí z nás mali zážitok aj z niekoľkých kúskov myších telíčok pripravených na sokolí olovrant.

      A ako zhodnotili pozorovania naši účastníci?

      „Je to cool, lebo fotím prvýkrát, baví ma to, hoci prvé fotky neboli príliš ostré, no učím sa celkom rýchlo a stále sú tie fotografie lepšie. Je veľmi zaujímavé pozorovať život sokolov.“ Rišo (7.ročník)

      „Páčilo sa mi pozorovať sokolov a rátať ich. Ich obed bol tiež zaujímavý. Sú veľmi pekné.“ Lukáš (5.ročník)

      Sokolom prajeme ešte veľa úspešných lovov a letov. A aby sa nezabudlo, naše sokoly sú aj veľmi fotogenické, veď posúďte sami... 😊

     • Testovanie 5 2022

     • V stredu 18. mája 2022 sa uskutoční celoslovenské testovanie žiakov 5. ročníka základných škôl, vrátane žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Testovanými predmetmi našich žiakov sú matematika (60 min.) a slovenský jazyk a literatúra (60 min.).

      Ciele testovania

      • získať objektívne informácie o výkone žiakov na konci 5. ročníka základnej školy,
      • poskytnúť školám a širokej odbornej verejnosti spätnú väzbu a komplexnejší obraz o vedomostiach a zručnostiach žiakov z testovaných predmetov, ktorá napomôže pri skvalitňovaní vyučovania.
     • Deň Zeme

     • V piatok 22. apríla mala naša Zem svoj deň. Naši prváci si vyrobili projekt s ekologickou tematikou. Nakoniec si to aj prakticky vyskúšali – poupratovali areál, okolie školy a niektoré priestranstvá v meste. Všetci veríme, že neurobili dobrý skutok len pre naše mesto, ale aj pre celú planétu.

     • Deň elegancie

     • Milí žiaci a učitelia, pozývame Vás na Deň elegancie, ktorý sa uskutoční v stredu 27.apríla 2022. Tešíme sa na elegantné oblečenie u dám aj u pánov. 

      "Elegancia je, keď je vnútro rovnako krásne ako zovňajšok." Coco Chanel

     • Testovanie 9 2022

     • V stredu 6. apríla 2022 sa uskutoční riadny termín celoslovenského testovania žiakov 9. ročníka základných škôl s vyučovacím jazykom slovenským, vrátane žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Testovanými predmetmi našich žiakov sú matematika (90 min.) a slovenský jazyk a literatúra (70 min.).

      Ciele testovania

      • získať obraz o výkonoch žiakov na výstupe z nižšieho stredného vzdelávania,
      • porovnať výkony jednotlivých žiakov a škôl, 
      • poskytnúť školám a širokej odbornej verejnosti spätnú väzbu a komplexnejší obraz o testovaných predmetoch, ktorý môže pomôcť pri skvalitňovaní vzdelávania.
     • V školskej knižnici to žije!

     • Po šiestich mesiacoch nepretržitej práce v školskej knižnici môžeme zhodnotiť, že zapojiť sa do projektu „Čítame radi“ sa naozaj oplatilo. Knihy v hodnote 800 eur zakúpené z tohto projektu sa v našej knižnici úspešne požičiavajú každý pondelok a štvrtok po 2. vyučovacej hodine. 

      Čitatelia z celej školy si môžu vybrať zo širokej ponuky kníh pre deti a mládež. Žiadaní sú nielen obľúbení svetoví autori detskej literatúry (Roald Dahl: Charlie a továreň na čokoládu, Kamoš obor, Žirafa Pelly, Matilda, Jeff Kiney: Denník odvážneho bojka), ale aj úspešní domáci spisovatelia (Gabriela Futová: Rozruch v škole na Kavuličovej ulici, Roman Brat). Mladší žiaci sa okrem rozprávok tešia i z možnosti požičiavania si kníh so zvieracími hrdinami (knižná séria Zvierací detektívi). Na svoje si prídu aj milovníci detektívok (Tigrí tím, Slávna päťka, Traja pátrači a ich ZÁHADY), fantasy literatúry (napr. Kroniky Narnie – celá séria, Kráľovskí bojovníci, Hobbit) a dobrodružnej literatúry (Dvadsaťtisíc míľ pod morom, Cesta okolo sveta za 80 dní,  Robinson Crusoe). Nezabudli sme ani na dievčenské romány (Anna zo Zeleného domu, Malé ženy, Jacqueline Wilsonová: Prvé lásky, Prvé trampoty) a náboženskú literatúry v podobe životopisov mladých svätcov (Carlo Acutis, Dominik Savio, Anna Franková). Okrem beletrie si u nás nájdu aj rôzne encyklopédie a diela náučnej literatúry.

           Keďže to v našej knižnici opäť žije, neváhaj a príď! V knihovničkách sa práve teraz skrýva ďalších 10 nových kníh, ktoré čakajú len nato, aby si si ich vzal domov a prečítal! A ak nevieš, čo si máš vybrať, nevzdávaj to! Naša pani knihovníčka ti určite dobre poradí.

  • Kontakty

   • CZŠ sv. Jána Krstiteľa
   • 051/4521 639
   • 9.mája 740/7
    083 01 Sabinov
    08301 Sabinov
    Slovakia
   • 31942202
   • 2020722627
   • Ing.Katarína Hviščová
    0908/975 659
    hviscova.k(zavinac)czssabinov(bodka)sk
   • Ing.Mgr.Jozef Kovalík
    0907/183 303
    kovalik.j(zavinac)czssabinov(bodka)sk
   • Mgr.Terézia Škovierová
    051/4521 639
    skovierova.t(zavinac)czssabinov(bodka)sk
   • Mgr. Martina Semanová
    051/4521 639
    semanova.m(zavinac)czssabinov(bodka)sk

    Konzultačné hodiny:
    Utorok: 14.00 – 16.00
    Po vzájomnej dohode je možný aj iný termín.
   • Martina Halčišáková
    051/4525 103
    0950 381 714
    jedalen(zavinac)czssabinov(bodka)sk
  • Prihlásenie